Війна є надзвичайною ситуацією, під час якої люди переживають екстремальні стресові події. Більшість населення України потребує додаткової підтримки для управління стресом, розвитку стійкості та самостійності у задоволенні своїх потреб. Особливу увагу слід звернути на вразливі групи населення, а також на ті, які вже перебувають у складних життєвих обставинах, оскільки ситуація додатково посилює їхню вразливість. Саме тому в межах Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, ініційованою першою леді України Оленою Зеленською, представництво Всесвітньої організації охорони здоровʼя в Україні (далі – ВООЗ) впроваджує навчання навичок самодопомоги з метою управління стресом (далі – навчання навичок управління стресом) двома окремими курсами: з індивідуальної роботи – “Важливі навички в період стресу: ілюстроване керівництво” (далі – “Важливі навички”) та з групової – “Самодопомога Плюс: груповий курс управління стресом для дорослих” (далі – “Самодопомога Плюс”). Міністерство соціальної політики України бере участь у реалізації цієї ініціативи, поширюючи навчання навичок управління стресом через мережу надавачів соціальних послуг у територіальних громадах.
Розділяючи важливість психосоціальної підтримки сімей з дітьми, які зазнали впливу війни, Ініціатива із захисту прав дитини та розвитку соціальних послуг проєкту “Супровід урядових реформ в Україні” (SURGe), який впроваджується Alinea International Ltd. за підтримки Уряду Канади (далі – проєкт SURGe), доєдналася до зусиль Мінсоцполітики та ВООЗ у поширенні навчання навичок управління стресом серед фахівців із соціальної роботи, соціальних працівників, психологів центрів надання соціальних послуг / центрів соціальних служб.
Від жовтня 2022 по січень 2023 за підтримки проєкту SURGe відбувалася апробація впровадження навчання навичок управління стресом у практику соціальної роботи та надання соціальних послуг у територіальних громадах 5 областей: Вінницької, Закарпатської, Львівської, Хмельницької та Чернівецької. Апробація показала, що працівникам надавачів соціальних послуг важливо розуміти, яким чином проведення цих навчань може бути організовано та задокументовано у їхній роботі. Результати апробації лягли в основу цього навчального онлайн-курсу.
Мета навчального онлайн-курсу – представити підходи та можливості для запровадження навчання навичок управління стресом для осіб та груп за програми ВООЗ у практику соціальної роботи та надання соціальних послуг.Навчальний онлайн-курс рекомендований фахівцям із соціальної роботи, соціальним працівникам, психологам надавачів соціальних послуг комунального та недержавного секторів, які пройшли навчання навичок управління стресом як тренери чи фасилітатори за курсом “Самодопомога Плюс” або опанували посібник “Важливі навички”.
В ході цього навчального онлайн-курсу ви дізнаєтесь:
- як організувати навчання навичок управління стресом у межах профілактичної соціальної роботи в територіальній громаді та надання соціальних послуг;
- які цільові групи отримувачів соціальних послуг можна охопити навчанням навичок управління стресом та за якою програмою (індивідуальною чи груповою);
- в межах яких заходів проводити та як документувати навчання цих навичок;
- як надавачу соціальних послуг спланувати, підготувати та провести курс “Самодопомога Плюс”;
- як забезпечити вчасне реагування, інформування та перенаправлення при виявленні потреб учасників навчання в інтенсивній підтримці, в т. ч. з питань безпеки.